Tiyatro Pera

Nesrin Kazankaya


Sanat Yönetmeni, Oyuncu, Rejisör, Yazar, Çevirmen ve Tiyatro Egitmeni 

Ankara Devlet Konservatuvari Tiyatro Bölümü Yüksek Devre mezunu. Almanya’da Folkwanghochschule’de üç yil reji egitimi aldi. Devlet Tiyatrolari’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalisti. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu”nu kurdu. 1998-99 sezonunda Istanbul Devlet Tiyatrosu müdürlügü yapti. Devlet Tiyatrolari disinda da oyunlar yönetti ve oynadi.

Sahneledigi bazi oyunlar: Leonie Ossowski- “Tam Rolünde” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Herbert Meier- “Manesssalar’da” (Isviçre Pro Helvetia Vakfi-Türkiye ortak yapimi-Inisiyatif çalisma), Athol Fugard-“Ada” (Yeni Tiyatro), Nesrin Kazankaya- “Kaybolma Üzerine Bir Piyano ve Dört Oyuncu ile Fantezi” (Inisiyatif çalisma), Maksim Gorki-“Küçük Burjuvalar” (Istanbul Devlet Tiyatrosu), Molière-“Tartuffe” (Diyarbakir Devlet Tiyatrosu), William Shakespeare- “Kisasa Kisas” (Istanbul Devlet Tiyatrosu), George Tabori- “Annemin Cesareti” (Istanbul Devlet Tiyatrosu)

Oynadigi bazi oyunlar: Oktay Rifat- “Çil Horoz” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Nezihe Araz- “Afife Jale” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Luigi Pirandello- “Dagin Devleri” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Memet Baydur- “Cumhuriyet Kizi” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Nesrin Kazankaya- “Kaybolma Üzerine Bir Piyano ve Dört Oyuncu ile Fantezi” (Inisiyatif çalisma), Marguerite Duras-“Ayrilik Müzigi” (Istanbul Devlet Tiyatrosu).

Almanca ve Ingilizceden oyunlar çevirdi. Çevirdigi bazi oyunlar: Jürgen Gross- “Sevgili Yalan”, Eduardo de Filippo- “Komedi Sanati”, Botto Strauss- “Yeniden Hosçakal”, Frank Wedekind- “Ilkbahar Uyanisi”, William Shakespeare- “Kisasa Kisas”, William Shakespeare- “Yanlisliklar Komedisi.

2001 yilinda “Tiyatro Pera”yi kurdu ve sanat yönetmenligini üstlendi. Açilis oyunu olarak, Ariel Dorfman’in yazdigi “Ölüm ve Kiz” oyununu sahneledi. Pera Tiyatro Okulu’ndan mezun oyuncular ile Volker Ludwig’in yazdigi “Aman Aman” adli çocuk oyununu uyarlayarak sahneledi. 2002 yilinda Coline Serreau’nun “Bir Çöküsün Güldürüsü (Tavsan Tavsan)” adli oyununu sahneledi. 2003 yilinda ise kendi yazdigi “Seyir Defteri (Julia)” adli oyunu sahneledi ve bu oyunda oynadi. 2004 yilinda kendi yazdigi “Dobrinja’da Dügün (Bir Günün Trilogyasi)” adli oyunu sahneledi ve oynadi. Ayni yil “Sihirli Kitap” adli çocuk oyununu yazdi ve yönetti. 2005 yilinda yazdigi "Serefe Hatiralar (Istanbul 1955)” adli oyunu sahneledi ve oyunda rol aldi. 2007-2008 tiyatro sezonunda kendi yazip yönettigi “Profesör ve Hulahop” adli oyunda oynadi. William Shakespeare’in “Venedik Taciri” adli oyununu çevirdi, yönetti ve oyunda rol aldi. 2008-2009 sezonunda Bertolt Brecht'in oyun ve yazilarindan uyarladigi “Rahat Yasamaya Övgü! (Brecht Kabare)” adli oyunu yönetti. 2009-2010 sezonunda kendi yazip yönettigi "Quintet-Bir Dönüsün Beslemesi" adli oyunda oynadi. Anton Çehov’un “Vanya Dayi” adli oyununu çevirdi, yönetti ve oyunda rol aldi. Kendi yazip yönettigi "Kazaen (Beyoglu'nda Çarpismalar)" adli oyunda oynadi.IKSV ortak yapimi olan "Ah Smyrna'm, Güzel Izmir'im" adli oyunu yazdi, yönetti ve oyunda rol aldi. 

“Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Okulu”nun bölüm baskanligini yapmakta. “Pera Tiyatro Lisesi”nin programini olusturdu ve Türkiye’de ilk kez bir tiyatro lisesinin açilmasini sagladi. Her iki bölümde de egitmenlik yapmakta.

Halen Istanbul Devlet Tiyatrosu, Pera Güzel Sanatlar Kurumu ve Tiyatro Pera’da çalismakta. Oyunculuk, yönetmenlik ve yazarlik dallarinda ödülleri vardir. “Toplu Oyunlari 1 (Seyir Defteri (Julia), Dobrinja’da Dügün)” adli kitabi 2006 yilinda yayinlanmistir. 2010 sonbaharinda “Toplu Oyunlari 2 (Serefe Hatiralar (Istanbul 1955), Profesör ve Hulahop, Quintet-Bir Dönüsün Beslemesi)” ve “Çocuk Oyunlari 1 (Sihirli Kitap, Simdi Söyle!)” adli eserleri basildi. "Toplu Oyunlari 3 (Ah Smyrna'm, Güzel Izmir'im , Kazaen-Beyoglu'nda Çarpismalar)" 2012 yilinda yayinlandi. "Toplu Oyunlari 4 (Iki Oyun Bir Ülke: Hesap Benden! Cumhuriyet Istasyonu)" 2014'te yayinlandi.