Tiyatro Pera

Tiyatro Pera Etkinlikleri 2 - Seyirci Gözüyle | Etkinlikler


 

 

Taksim/Beyoğlu Bir Kültür Merkezidir!

Tiyatro Pera etkinlikler dizisinin ikincisinde “tiyatro” konuşulacak. 
“Dünya Tiyatrolar Günü” haftasında, 25 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleşecek etkinlikte, “Seyirci Gözüyle” adı altında, tiyatroya disiplinlerarası yaklaşımlar söz konusu. İçlerinde iki tiyatrocunun da yer aldığı değişik mesleklerden değerli konuklarımız, tiyatroyla ilgili düşüncelerini paylaşacaklar. Etkinliğimiz “Pera Fest” ile işbirliği içinde düzenlenmiştir. 

Katılanlar: Cengiz Bektaş (Mimar, şair), Ercan Kesal (Doktor, yazar, oyuncu), Miyese Kendirci (Hukukçu, psikolog), Vecdi Sayar (Sanat yönetmeni, eleştirmen), Yeşim Özsoy Gülan (Yazar, tiyatro yönetmeni), Zeynep Özden (Oyuncu, eğitmen). 
Moderatör: Nesrin Kazankaya 

Günümüzde tiyatronun yeri nedir? Tiyatro binaları kapatılıyor, ödenekli tiyatrolar emir kuluna dönüştürüldü, iç dinamikleri yok edildi; özel tiyatrolar büyük gözaltında, bir tiyatro oyununun Gezi olaylarını başlattığı iddia edilecek kadar korkuluyor tiyatrodaki “söz”den, devlet yardımları büyük oranda kesildi; tiyatro teknik donanımdan yoksun küçük mekanlarda yapılıyor; kent merkezleri boşaltıldı, korkulu yerler haline getirildi, düşüncelerin buluşması ve yeni düşüncelere dönüşmesi tomaların sularıyla, polis kalkanlarıyla engellenmeye çalışılıyor.... Ve daha bir dizi olumsuzluklar sıralanabilir. 

Bütün bunlara karşın tiyatroların sayısı inanılmaz ölçüde arttı. Var olan tiyatrolar konumlarını korumak çabası içindeyken, genç tiyatrocular büyük bir tutkuyla bir araya gelip yeni tiyatrolar kuruyorlar. Her hafta yüzlerce oyun perde açıyor; sahnelerden, haksızlığa direnen, insana dair tüm dertleri ve güzellikleri içeren sesler yükseliyor inatla. Her temsilde, oynayanlar ve izleyici arasında, o an ve bir defalık yaşanan birliktelik, tiyatroyu çağlar boyu vazgeçilmez kılan bir olgu. Düşüncelerin paylaşıldığı, yeni düşüncelerin birlikte üretildiği en büyülü mekanlardan biri tiyatro. “Seyirci Gözüyle” buluşmasında değerli konuklarımız tiyatroyu, izleyicinin de katılacağı bir sohbet ortamında irdeleyecekler. 
Etkinliğimiz ücretsizdir. Tüm sanatsever dostlarımızı bekliyoruz.