Tiyatro Pera

Sinema Gözüyle Resim / Resim Gözüyle Sinema | Etkinlikler


 

 

 

Tiyatro Pera Etkinlikleri 4  

“Sinema Gözüyle Resim/Resim Gözüyle Sinema”

22 Nisan Çarşamba Saat: 19.00

Taksim/Beyoğlu Bir Kültür Merkezidir!

Kültür ve edebiyat tarihimizin oluştuğu en önemli yer Taksim-Beyoğlu’nu yeniden bir kültür-sanat buluşma merkezi haline getirmek için başlattığımız Tiyatro Pera etkinlikler dizimizin dördüncüsünde, sinema ve resim sanatı üzerine sohbet ediyoruz.

Sinema yönetmeni ve ressam Orhan Oğuz, ressam ve şair Komet, film sahnelerinden ve tablolardan oluşan görüntüler eşliğinde bu iki sanatın ilişkisini konuşacaklar. Moderatör Vecdi Sayar.

Bir duygunun ya da bir imgenin sonsuzluğa sabitlendiği tuvaller; aynı anların devinime kavuşup öykülendiği film kareleri. Sinema ve resim sanatının büyülü, gizemli ilişkisi. İnsanlık tarihinin en eski sanatı resim ve en yenisi olan yedinci sanat sinema arasındaki “aşk ve nefret” ilişkisi, bu iki sanat dalını birbirinden ayrılmaz kılmıştır.

Filmlerde ne çok tablolar vardır, zihnimizde yer eden; ne çok tabloda da hareket ve öykü görülür yaşamı kucaklayan. Kompozisyon, ışık kullanımı, görsel algılama, çerçeveleme ve benzeri pek çok öge, bu iki sanatta iç içe değil midir?

Orhan Oğuz ve Komet bizleri sinema ve resmin buluştuğu yada çatıştığı patikalarda güzel bir yolculuğa çıkaracaklar.  

 

Tiyatro Pera Etkinlikleri 4: Sinema Gözüyle Resim-Resim Gözüyle Sinema

 

Tiyatro Pera Etkinlikleri 4- Sinema Gözüyle Resim, Resim Gözüyle Sinema