Hakkımızda


TİYATRO PERA HAKKINDA

“Tiyatro Pera”, 2000-2001  sezonunda,  dört yıllık bir 'Tiyatro Okulu' ön hazırlığıyla, başta oyunculuk olmak üzere, bir tiyatro oluşumu alt yapı çalışmaları yapılarak Nesrin Kazankaya tarafından kurulmuştur. Türkiye'deki sayılı (bu bağlamda belki de ilk) özel tiyatrolardan biridir. 
“Pera Güzel Sanatlar Eğitim Kurumları”nın kurucusu Sabahattin Özbakır’ın onay ve desteğiyle, Taksim-Sıraselviler'deki binanın alt katında, değişik sahneleme biçemlerine olanak sağlayan, (İtalyan ve Hacim Sahne düzenine dönüşebilen) yüz seyirci kapasiteli bir tiyatro salonu oluşturulmuştur. 2011 yılında 10. yılını kutlayan Tiyatro Pera, salonunu ve teknik alt yapısını yenilemiştir ve bugün artık modern donanımlı bir tiyatro binasına sahiptir. 
“Tiyatro Pera Sanat Yönetim Kurulu”, Nesrin Kazankaya, kuruluşundan beri tiyatro çalışmalarını birlikte yürüten dramaturg Şafak Eruyar, oyuncu ve yönetmen yardımcısı Zeynep Özden’den oluşmaktadır. 
“Tiyatro Pera”, "Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Okulu"ndan mezun olup, okul oyunlarında profesyonel donanım kazanmış ve en az iki yıl “Tiyatro Pera”da staj yapmış bazı öğrencilerden oluşan oyuncularının yanı sıra; Devlet Tiyatrosundan, Şehir Tiyatroları’ndan ve bağımsız konuk oyuncularla zenginleştirilmiş profesyonel bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Oyuncuların akademik bir eğitim geçmişine sahip olmaları istenmektedir. Tiyatronun kalıcı sabit kadrosu, kendi okulu Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü mezunu öğrencileri arasından seçilmiş oyunculardan oluşur. Kuruluşundan bu yana sayısı giderek artan oyuncularımızla, tiyatromuzda, düşünsel ve oyunculuk üslubu açısından ortak bir dilin olduğu bir ensemble oluşmuştur. 
“Sahi” olmak, sahnede “gerçekten” var olmak ve yaratıcılık konularında, tiyatro içinde, sürekli çalışmalar yapılmakta, eğitim sürdürülmektedir. 
Tiyatro Pera bir repertuvar tiyatrosudur. Kuruluşundan bu yana sahnelenen oyunların pek çoğu hâlâ oynanabilmektedir. Klasik ve modern dünya edebiyatından seçmeler ve Nesrin Kazankaya’nın yazdığı oyunlarla bir bütün oluşturulmaktadır. Sanat Yönetim Kurulu, her yıl sezonu en az bir yeni oyunla açmakta ve önündeki üç yıl için bir repertuvar taslak çalışması yapmaktadır.  
Tiyatro Pera’nın repertuvar tiyatrosu anlayışı, yalnızca oyunları ardı ardına sahnelemek ve sergilemek değil; içerik ve estetik olarak farklı oyunları bir araya getirebilmek; söylenecek “söz”ü, değişik içerik ve estetik arayışlarıyla buluşturabilmek; yaşadığımız ülkenin sorunlarını göz önünde tutarak, tiyatro ekibine uygun bir seçki yaratabilmektir. 
Tiyatro Pera’da her oyunun, yeniden ve yeni bir bakışla okunması ve yorumlanması konusunda çaba gösterilmektedir. Oyunların provaları aylarca sürmekte, yeterince olgunlaştığına inanılmadan prömiyer yapılmamaktadır. Oyunların estetik ve içerik açıdan farklı olmasına, bir öncekinin tekrarı olmamasına özen gösterilir.
Tiyatro Pera sahnesinin adı, “Eren Uluergüven Sahnesi”dir. 2004 yılında bir kaza sonucu çok genç yaşta yitirdiğimiz; “Pera Tiyatro Okulu” mezunu, oyuncu, yönetmen yardımcısı Eren Uluergüven’in adı, tiyatromuz var olduğu sürece, meslektaşlarıyla birlikte yaşayacaktır.


KURULUŞUNDAN BU GÜNE TİYATRO PERA SEYİR DEFTERİ

1998 yılından itibaren, “Pera Tiyatro Okulu” yıl sonu temsillerinden biri olan, Aristophanes’in “Lysistrata” adlı oyununun,  ayda bir kez “Muammer Karaca” tiyatrosunda sahnelenmesiyle birlikte, Tiyatro Pera’nın temelleri atılmaya başlanmıştır.  
2000 yılında, Pera Güzel Sanatlar binasının alt katında, Sıraselviler caddesinden girişi olan bir kahvehane, Pera Güzel Sanatlar Okulları’nın kurucusu olan Sabahattin Özbakır tarafından alınıp, bir sanat galerisine dönüştürülmüştür. Bir süre sonra Nesrin Kazankaya’nın önerisiyle, bu mekanın bir bölümü tiyatro salonu yapılmaya karar verilmiş ve 2001 yılında galerinin arka tarafı bir tiyatro salonu olarak yeniden inşa edilmiştir. Böylelikle fuayesi aynı zamanda galeri olan bir tiyatro salonu yaratılmıştır.  

2001-2002 SEZONU:
Ölüm ve Kız
İlk oyunumuz, Şili’den, Ariel Dorfman’ın kaleminden, askeri darbeler ve işkence temasıyla, Türkiye’ye, yakından tanıdığımız benzer dertlerle seslenen “Ölüm ve Kız”, 18 Ocak 2002’de prömiyer yapar. 
Provaları 2001 yılında başlayan ve tiyatro salonu inşaat çalışmalarıyla eş zamanlı süren oyunda, Devlet Tiyatroları’ndan Ayşe Lebriz, Yetkin Dikinciler ve Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü eğitmeni Devrim Nas konuk oyuncu olarak yer alırlar. 
Nesrin Kazankaya’nın yönettiği, dramaturgisini Şafak Eruyar’ın yaptığı oyunda, tiyatro bölümü öğrencilerinden Zeynep Özden yönetmen yardımcılığı yapmış ve pek çok öğrenci sahne gerisinde çalışmıştır. 
Esen Karol’un logo, broşür, afiş tasarımlarıyla, Tiyatro Pera’nın kurum kimliği başlatılır. Tiyatronun suya yazılan yazı olmaması; broşürlerinin oyunla ilgili bir kitap olabilmesi ve bu kitabın aylarca sürdürdüğümüz çalışmaların, provaların bilgilerini içerebilmesi için, geniş bir broşür kurulu oluşturulur. Gökhan Akçura’nın da desteğiyle, bugün de hâlâ usanmadan sürdürdüğümüz, kurum kimliğimizin önemli bir parçası olan geniş kapsamlı broşürlerimizin tasarımı yaratılır.  
Ve oyunumuzun prömiyeri ile Tiyatro Pera açılır. Kısıltı teknik olanaklar ve yaklaşık altı adet spotla sahnelediğimiz açılış oyunumuz “Ölüm ve Kız”, bizim için aydınlık bir başlangıç olmuştur. 

Aman Aman (Çocuk Oyunu)
2002 yılında ilk çocuk oyunumuz sahnelenir. Grips Tiyatro’nun “Mannomann“ oyunundan Nesrin Kazankaya tarafından uyarlanan “Aman Aman” adlı çocuk oyunu, Pera Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından oynanır. Çocukların da hakları olduğu; yeri geldiğinde ailelerini sorgulayıp, yaşamın düzenlenmesinde rolleri olabileceğini anlatan oyun 31 Mart 2002’de prömiyer yapmış; kendi sahnemizde ve pek çok okul sahnesinde sergilenmiştir. Bu oyunla hem genç oyuncularımız kendini geliştirmiş; hem de çocuk izleyicimiz oluşmuştur. O çocuklar bugün Tiyatro Pera’nın erişkin izleyicileridir artık. 

2002-2003 SEZONU:
Bir Çöküşün Güldürüsü (Tavşan Tavşan)
2002 yılında çalışmaları başlayan ikinci oyunumuz,  Coline Serreau’nun 
“Bir Çöküşün Güldürüsü- Tavşan Tavşan”, siyasal ve ekonomik çöküşle yok olup giden orta sınıf bir ailenin acıklı güldürüsüdür. Ülkemiz için de hiç yabancı olmayan bu konuyla, insan ve insani değerler yerine, her şeyin ekonomi ve parasal çıkarlarla açıklandığı yeni dünya düzenine, komediyle bir başkaldırı yükselir Tiyatro Pera sahnesinden.  Konuk oyuncumuz, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Bilge Şen, 40. Sanat yılını, bu oyunla tiyatromuzda kutlar. 
Levent Yılmaz, Özkan Schulze ve Cüneyt Uzunlar diğer konuk oyuncularımız. 
13 Aralık 2002’de prömiyer yapan oyunla, Pera Tiyatro Bölümü öğrencileri, Tiyatro Pera’nın gelecekteki sahipleri, sahnede ilk kez bir erişkin oyununda,  oyuncu olarak yer alırlar.

2003-2004 SEZONU:
Seyir Defteri (Julia)
2003 yılı, tiyatromuz için bir dönüm noktası olmuştur. Söyleyecek sözümüzü ve estetik tercihlerimizi içerecek oyunları, kendimiz üretmeye karar veriyoruz. 
Nesrin Kazankaya, Tiyatro Pera için ilk oyununu yazar: “Seyir Defteri – Julia” .
Lillian Hellman’ın “Julia” adlı adlı kısa öyküsünden yola çıkarak yazılan oyunun, iki dünya savaşı arasında, gözler önünde yükselen ve yayılan faşizme dikkat çekmesi, söyleyecek ‘söz’ümüz oluyor. Estetik arayışlarımız, bizi, dans tiyatrosu sınırlarına götürüyor. 14 kişilik kadroda, öğrenci sayısı iyice artmıştır. Çoğunluk onlarda! Artık “söz’ü bir, oyunculuk anlayışı bir” ensemble’ın yolu açılmıştır.  
Kalıcı bir tiyatronun temelleri atılırken, Pera Güzel Sanatlar Okulu’nun alt katında olmak gibi bir şans, işe dönüşür. Ressam, Pera Galeri’nin yöneticisi, okulun resim bölüm başkanı Nilüfer Moayeri, dekor-kostüm tasarımcısı olarak kariyerine bir halka daha ekliyor. “Seyir Defteri” oyunundan itibaren pek çok oyunumuzun tasarımını yapmıştır. Işık tasarımını üstlenen Yüksel Aymaz da bizimle birlikte çalışmaya başlar. 14 Kasım 2003’te prömiyer yapan “Seyir Defteri-Julia”, geniş kadrosu, kendine özgü sahneleme üslubu ve müziğiyle Tiyatro Pera sanatsal kimliğinin önemli ve belirleyici bir oyunu olur. Uzun soluklu çalışmayı, eğitimin değerini bilen böyle bir ekip varsa, neden büyük prodüksiyonlar yapılmasın? Gelecekteki Tiyatro Pera için umudumuz artıyor! 
Levent Öktem, Ayşe Lebriz, Cüneyt Uzunlar konuk oyuncularımız.

2004-2005 SEZONU:
Sihirli Kitap
İkinci çocuk oyunumuz, Nesrin Kazankaya’nın, oyuncuların doğaçlamalarıyla yazdığı, masallar dünyasında dolaşan “Sihirli Kitap” sahnelenir. Çocukların hayal dünyalarının zenginliği, kendi yarattıkları ve sonlarına kendilerinin karar verdikleri oyunların, onların eğitim ve gelişiminin en önemli parçası olduğunu anlatan oyun, 
5 Eylül 2004’te prömiyer yapar. Kendi sahnemizde, okul sahnelerinde ve çocuk oyunu festivallerinde temsiller verilir. 

Dobrinja’da Düğün – Bir Günün Trilogyası
Yaklaşık bir yıldır yazım çalışmaları süren “Dobrinja’da Düğün (Bir Günün Trilogyası)”, uzun provalardan sonra prömiyer aşamasına gelir. Oyun provaya alınmadan önce, yönetimin kurulu Yugoslavya’ya bir gezi yapıp, Saraybosna’da, Sırbistan, Makedonya ve Hırvatistan’da, yazılanları yerinde inceler. 
Oyunun geçtiği kent, çok uluslu, özenilecek laisizmi ile çok dinli bir toplum modelinin en olgun örneğini veren Saraybosna. Savaşın ortasında, su ve yiyecek bulamazken, uluslararası festival yapacak kadar dirençli Saraybosna insanları...
Yugoslavya’da 40 yıldan çok iç içe yaşamış kardeş halkların birbirine düşman edildiği; ölüm, kan ve intikam kusan Yugoslav İç Savaş’ının derin acılarıyla uğraşırken; yaşam bizi de tarifi imkansız, derin bir acıyla sarsıyor. Değerli öğrencimiz Eren Uluergüven’i bir kaza sonucu kaybediyoruz. Aklıyla, entellektüel birikimi ve yeteneğiyle çok genç yaşta tiyatromuzdaki yerini belirleyen, asistan, oyuncu Eren Uluergüven’in ölümü, öylesine bir acı ve çaresizlikle kuşatıyor ki bizi, tiyatromuz durma noktasına geliyor. Broşürü basılmış, prömiyeri ilan edilmiş oyunumuzu erteliyoruz. Bir süre sonra hepimiz, Eren’in de böyle isteyeceği inancıyla yeniden başlamaya karar veriyoruz. Sahnemizin adı Eren Uluergüven Sahnesi oluyor. Onu hiç unutmayacağız!
“Dobrinja’da Düğün” 7 Ocak 2005’te prömiyer yapar. Nihat İleri, Levent Öktem, Ayşe Lebriz, Cüneyt Uzunlar konuk oyuncularımız. Oyunculardan bir orkestra kurup, sahnemizde ilk kez canlı müzik yapılır. 

2005-2006 SEZONU:
Yanlışlıklar Komedisi
Eren Uluergüven’in kaybıyla sarsılan Tiyatro Pera’ya en büyük desteği, Eren’in babası Selçuk Uluergüven gösterir. Babasının önerisiyle, oğul Eren’in anısına, onun okul mezuniyetinde oynadığı “Yanlışlıklar Komedisi”, bu kez Tiyatro Pera’da sahnelenir. Tüm arkadaşları rol alır ve oğlunun rolünü baba Uluergüven üstlenir. Shakespeare’in farsı şiiriyetle buluşturan “Yanlışlıklar Komedisi”, Tiyatro Pera’nın genç ekibi tarafından oynanarak 18 Kasım 2005’te prömiyer yapar. Konuk oyuncumuz 2014 yılında yitirdiğimiz Selçuk Uluergüven.  

2006-2007 SEZONU:
Şerefe Hatıralar (İstanbul 1955) 
Tiyatro Pera, 6. oyununda kendi tarihimizle, Türkiye’nin bugünlerini hazırlayan geçmişiyle buluşmaya karar verir. Nesrin Kazankaya, Türkiye Cumhuriyeti üzerine bir üçlemenin ilk oyununu yazıp, sahneler. “Şerefe Hatıralar- İstanbul 1955”  demokrasimizin kırılma noktası 1955’den, 12 Mart 1971 darbesine gidip gelen; 
2. Dünya Savaşı sonrası dünyayı saran umutsuzluğun edebiyata yansımalarını da içeren bir oyun. 24 Kasım 2006’da prömiyer yapar. Muhammet Uzuner konuk oyuncumuz.

2007-2008 SEZONU:
Profesör ve Hulahop
Nesrin Kazankaya tarafından yazılan, Türkiye Cumhuriyeti tarihi üzerine olan üçlemenin ikinci oyunu “Profesör ve Hulahop” 21 Eylül 2007 tarihinde prömiyer yapar. 12 Eylül 1980 askeri darbesi yıllarında, bir bilim adamının, bilim, etik ve faşizm sarmalında yaşadıkları, akıl oyunları. Konuk oyuncumuz Engin Alkan.  

Venedik Taciri
Aynı sezon, provaları bir yıl önce başlayan Shakespeare’in “Venedik Taciri”, 
11 Ocak 2008’de prömiyer yapıyor. Ticaret, para, siyaset ilişkilerini ve antisemitizmi konu alan oyun, 2000’li yıllarda geçen bir yorumla sahneleniyor. Bir avuç insanın daha zengin ya da daha güçlü olması için, yüzyıl boyunca dünyamızı sarsan savaşlara bahane edilen etnik düşmanlıklara bir başka örneği, Shakespeare’in kaleminden yorumluyoruz. Mehmet Ali Kaptanlar, Can Başak, Muhammet Uzuner konuk oyuncularımız.  
2008-2009 SEZONU:
Rahat Yaşamaya Övgü  (Brecht Kabare)
Beş kişilik orkestra, kabareye dönüştürülen Tiyatro Pera sahnesi ve yedi kabaretist/oyuncu... Sezonu bir kabare ile açıyoruz.  Bir yılı aşkındır sürdürdüğümüz provalar; müzik yönetmenimiz Ezgi Kasapoğlu’nun uzun ve titiz çalışmaları, profesyonel orkestra eşliğinde bir oyun sahnelemek cesaretini veriyor bize. Faşizm, emperyalist paylaşım savaşları ve düzenin yürümesi için gerekli çarpık ahlak dayatmaları; Bertolt Brecht’in “Schweyk İkinci Dünya Savaşı’nda”, “Arturo Ui’nun Önlenebilir Yükselişi” ve “Üç Kuruşluk Opera” oyunlarından bir seçki ile sahnemizde yerini alıyor bu kez. Oyunlardan yapılan seçki bir kabare bütünlüğü oluşturuyor ve “Brecht Kabare” 21 Kasım 2008’de prömiyer yapıyor.  Oyunların en önemli şarkıları, canlı performansla çalınıp, söyleniyor. Konuk oyuncumuz Levent Öktem. 

2009-2010 SEZONU:
Quintet – Bir Dönüşün Beşlemesi
Türkiye Cumhuriyet tarihi üzerine üçlemenin son oyunu. 
1950’li yılları, demokrasiden baskı rejimine geçiş dönemini ele alan ve 12 Mart 1971 darbesine zıplamalar yapan “Şerefe Hatıralar (İstanbul 1955)”;  1980 darbesinin hemen ardından gelen şiddet ortamında geçen “Profesör ve Hulahop” ve  2000’li yılların başında yaşanan bir öykü, “Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi”.  
1980 darbesi kurbanı kişiler üzerinden, solodan quintete uzanan bir yolda, 20 yıllık geçmişe bir bakış. 13 Kasım 2009’da prömiyer yapıyor. 
Defne Halman ve Can Başak konuk oyuncularımız.

2010-2011 SEZONU:
Vanya Dayı
“Vanya Dayı” oyunuyla Anton Çehov’un doğumunun 150. yılını kutlarken. Tiyatro Pera’nın kuruluşunun 10. yılına giriyoruz. 
Oyun 15 Mayıs 2010 tarihinde “17. Uluslararası İstanbul Festivali” kapsamında prömiyer yarıyor.  
Ülkemizde cok bildik bir konu olan, yarı aydınların aymazlığını,  devrim arifesindeki Rusya’dan, 1904 yılından günümüze taşıyan pastoral bir senfoni Vanya Dayı. 
Üç konuk oyuncumuz var. Selçuk Yöntem, Can Kolukısa, Aysan Sümercan. Bir başka özelliği daha var bu oyunun. Yıllar önce Konservatuvar mezuniyet oyununda, Çehov’un bir başka oyununda bir araya gelmiş olan Nesrin Kazankaya, Levent Öktem ve Selçuk Yöntem’i, yeniden bir araya getiriyor. 
Tiyatronun kuruluşunun 10. Yılı, 20 Aralık 2011 tarihinde, Nesrin Kazankaya’nın sunumuyla, sanatçıların katıldığı, on yıllık geçmişin. barkovizyon ve canlı müzik eşliğinde, oyun müziklerinin söylenerek anıldığı bir geceyle kutlanıyor. 10. kuruluş yılını kutlayan Tiyatro Pera, yeni on yılların temelini atmış olmanın umudunu taşıyor. Hedefimiz, insana dair dertlere, haksızlık ve acılara duyarlı, estetik çeşitlilik peşindeki oyunlarla, yeni sezonlara perde açmak.  

2011-2012 SEZONU:
Kazaen – Beyoğlu’nda Çarpışmalar
On yıldır aralıksız perde açan “Tiyatro Pera”, bu oyunuyla, adını aldığı semtin sokaklarında, Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nde dolaşıyor. Beyoğlu’nun çeşitli mekanlarında kazaen karşılaşan insanların, birbirlerinin yaşamlarını etkilemeleri ve yeni başlangıçlara evrilmelerini konu alan oyunda, Beyoğlu semti de bir oyun kişisi gibi yerini alıyor. Işıltılı ve eğlenceli görüntüsünün ardında yozlaşmış, çürümüş, sahte bir dünyanın hüzünlü gerçekliği gözler önüne serilen, 10. yılın bu son oyununu Tiyatro Pera ekibi üstleniyor. Prömiyer 18 Kasım 2011. 


2012-2013 SEZONU:
Ah Smyrna`m, Güzel İzmir’im
Tiyatro Pera ve İKSV Tiyatro Festivali ortak yapımı olan oyun, “18. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali”nde, 20 Mayıs 2012 tarihinde prömiyer yapıyor. 
1923 yılında, İzmir’de geçen oyunda, Mübadele Yasası ile, yüz yıllık geçmişlerini arkalarında bırakıp göç etmek zorunda kalan bir Rum aile ile, yıllarca onlarla bir arada yaşamış Türk ailenin ayrılmalarının iki gününe tanık olunuyor.  
İzmir kenti 1922 yılında büyük bir yangınla yanıp kaybolmuştur. Bu feci yangınla yanıp harabeye dönen, farklı toplumların, dinlerin ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada yaşadığı efsanevi dünya kenti, güzel İzmir-Smyrna değildir yalnızca; koskoca bir geçmiş, gelecek, hayaller ve umutlar da küle dönmüştür. 
Konuk oyuncularımız Aysan Sümercan, Muhammet Uzuner ve Defne Halman. 

2013-2014 SEZONU:
İki Oyun Bir Ülke: Hesap Benden – Cumhuriyet İstasyonu
Aynı ülkede geçen, gerçek olaylardan, karanlık hayallere uzanan, birbirinden bağımsız, tek perdelik iki farklı oyunla,  totaliter sistem sorgulayan oyunumuz, 13 Aralık 2013’te prömiyer yapıyor. 
“Hesap Benden” ile baskı dönemlerinde, bireylerin nasıl kayıp figürlere dönüştüğü; aydınların yasaklamalardan, tutuklamalar, hapislere, nasıl terörize edildiği sorgulanırken; “Cumhuriyet İstasyonu” soyut bir yaklaşımla, totaliter bir sistemin, bilinmeyen bir gelecekte, köhne bir tren istasyonunda, küçük bir model olarak simgelendiği, bir distopyadır. 
Konuk oyuncularımız Can Başak, Can Kolukısa, Can Yılmaz. 

Akdeniz (Müzikal)
Akdeniz, aşkın, tutkunun, coşkunun, direnişin; itiraz eden sesini, kendi üslubuyla yükseltebilen insanların coğrafyası. Yaklaşık bir yıldır, müzik yönetmenimiz Ezgi Kasapoğlu’yla birlikte yürüttüğümüz müzik ve sahne çalışmaları sonucu, prömiyer 31 Mayıs 2013 olarak ilan ediliyor. Ancak 27 Mayıs 2013 günü, Akdeniz ruhu “Gezi Parkı”nda yükselince, prömiyer erteleniyor. 
Giderek tüm ülkeye yayılan, aylarca süren, tıpkı “Akdeniz” oyunumuzda olduğu gibi, kendine özgü yöntemlerle itiraz sesini yükselten Gezi Olayları, tiyatro binamızın tam merkezinde olduğu bir bölgede gerçekleşiyor. İnançla desteklediğimiz olaylar tiyatro kapısı önünde gerçekleşen orantısız güç kullanımı, patlayan sis bombaları, tazyikli sular altında binada mahsur kalan seyirciler, oyun iptalleri ya da seyircinin isteğiyle, kapıları kapatıp inadına oynanan oyunlarımızla direnmeye çalışıyoruz. 
Güzel insanlarımız ölüyor, sakat bırakılıyor. Sezonu büyük acılar içinde diren, umut ve inancımızı güçlü tutmaya çalışarak bitiriyoruz. 


TİYATRO PERA’NIN OYUNLARI, ÖDÜLLERİ,TURNELERİ:  


2001-2002    

ÖLÜM ve KIZ” Ariel Dorfman   
“2002  İzmir Tiyatro Festivali” 
“2004 Strumica Risto Shishkov Tiyatro Festivali” Makedonya

“2002 Afife Jale En İyi kadın Oyuncu Ödülü” adayı -Ayşe Lebriz 
 

2001-2002   

 AMAN AMAN!  Volker Ludwig (Çocuk Oyunu) 
“2002 Çocuk Ormanı Festivali” 
Tiyatro Pera salonunda düzenli temsiller dışında, 12 İlköğretim okullunda sergilendi.  
 

2002-2003   

 BİR ÇÖKÜŞÜN GÜLDÜRÜSÜ (TAVŞAN TAVŞAN)  Coline Serreau 
“2003 İzmir Tiyatro Festivali”

“2003Afife Jale En İyi Kadın Oyuncu” adayı - Bilge Şen 
  
2003-2004    

SEYİR DEFTERİ (JULİA)  Nesrin Kazankaya 
“2004 İzmir Tiyatro Festivali”
“2004 Ankara Tiyatro Festivali”

“2004 Afife Jale En İyi kadın Oyuncu Ödülü” adayı - Ayşe Lebriz 
“2004 Lions-Selim Naşit Özcan En iyi Yerli Yazar Ödülü” – Nesrin Kazankaya
 

SİHİRLİ KİTAP Nesrin Kazankaya  (Çocuk Oyunu) 
“2004 Uluslararası Beyoğlu Sanat Buluşması Pera Fest”
Tiyatro Pera salonunda düzenli temsiller dışında, ilköğretim okullarında sergilendi.  
 

2004-2005    

DOBRİNJA’DA DÜĞÜN (BİR GÜNÜN TRİLOGYASI) Nesrin Kazankaya
“2005 Uluslararası Kuzey Kıbrıs Tiyatro Festivali”
“2005 Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali”
“2005 Adana Uluslararası Tiyatro Festivali”
“2006 Uluslararası Mülheim Tiyatro Festivali” Almanya
2006 İzmir Turnesi
 

“2005 Afife Jale En İyi Yazar Ödülü” - Nesrin Kazankaya 
“2005 Afife Jale En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” – Levent Öktem 
“2005 Lions En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” - Nihat İleri 
“2005 Lions En İyi Ensemble Ödülü” - Tiyatro Pera 
“2005 Eleştirmen Birliği Yılın En İyi Oyunu Ödülü” -Dobrinja’da Düğün 
 

2005-2006    

YANLIŞLIKLAR KOMEDİSİ  William Shakespeare:
“2005 Selim Naşit Özcan - Genç Usta Ödülü” - Münibe Millet 
    
2006-2007   

ŞEREFE HATIRALAR (İSTANBUL 1955)  Nesrin Kazankaya
“2006 Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali”
“2007 İzmir Tiyatro Festivali” 
 

“2006 Selim Naşit Özcan En İyi Yazar Ödülü” - Nesrin Kazankaya 
“2005 Lions En İyi Broşür Ödülü ” - Tiyatro Pera 
 

2007-2008 

PROFESÖR ve HULAHOP   Nesrin Kazankaya
“2008 Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali” 
“2008 İzmir Tiyatro Fesitvali”    
 

2007-2008  

 VENEDİK TACİRİ William Shakespeare
“2009 Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali” 
“2009 Uluslararası Adana Tiyatro Festivali”

                            
“2008 Afife Jale En İyi Oyun Ödülü” Adayı – Venedik Taciri Best 
“2008 Afife Jale En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” Adayı - Mehmet Ali Kaptanlar
“2008 Afife Jale En İyi Dekor Ödülü” Adayı – A. Şirin Dağtekin
 “2008 Lions En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” - Mehmet Ali Kaptanlar
“2008 Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” - Mehmet Ali Kaptanlar
 


2008-2009  

RAHAT YAŞAMAYA ÖVGÜ!  (Brecht Kabare) 
Bertolt Brecht  - Uyarlayan: Nesrin Kazankaya
“2009 Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali”
“2009 İzmir Tiyatro Festivali”
2009 Sapanca Turnesi. 

“2009 Afife Jale En İyi Yönetmen Ödülü” - Nesrin Kazankaya
“2009 Afife Jale En İyi Işık Tasarımı Ödülü” - Yüksel Aymaz
“2009 Afife Jale Komedi/Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” - Levent Öktem
“2009 Sadri Alışık Komedi/Müzikal Dalında En İyi Oyunun Yönetmeni Ödülü” - Nesrin Kazankaya
“2009 Sadri Alışık Sadri Komedi/Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” - Levent Öktem
“2009 Sadri Alışık Komedi/Müzikal Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” - Erdinç Anaz
“2009 Sadri Alışık Komedi/Müzikal Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü” - Başak Meşe
“2009 Lions En İyi Yönetmen Ödülü” - Nesrin Kazankaya
“2009 Tiyatro Dergisi En İyi Oyun Ödülü” - Rahat Yaşamaya Övgü
“2009 Tiyatro Dergisi En İyi Yönetmen Ödülü” - Nesrin Kazankaya
 


2009-2010  

QUINTET – Bir Dönüşün Beşlemesi  Nesrin Kazankaya
“2010 İzmir Tiyatro Festivali”
2010 Augsburg Turnesi - Almanya
“2011 Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali”
“2011 Uluslararası Skupi Tiyatro Festivali” Makedonya

“2010 Afife Jale En İyi Kadın Oyuncu Ödülü” - Defne Halman
“2010 Sadri Alışık En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü” – Defne Halman
 

                                            
2009-2010  

VANYA DAYI  Anton Cehov
“2010 – 17. IUluslararası İstanbul Tiyatro Festivali”
“2011 İzmir Tiyatro Festivali”
“2011 Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali”

2011 ve 2012 Ankara Turnesi. 

“2010 Afife Jale En İyi Oyun Ödülü” Adayı - Vanya Dayı
“2011 Tiyatro Dergisi En İyi Çeviri Ödülü” Adayı - Nesrin Kazankaya


        
2011-2012  

KAZAEN  (Beyoğlu’nda Çarpışmalar)  Nesrin Kazankaya
“2012 İzmir Tiyatro Festivali”

“2012 Direklerarası En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü” – Zeynep Özden
 

2011-2012  

AH SMYRNA’M, GÜZEL İZMİR’İM  Nesrin Kazankaya
(Tiyatro Pera-İstanbul Tiyatro Festivali Ortak Yapımı) 
2012 – 18. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali”
2012 İzmir Tiyatro Festivali
2012 Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali
2013 Uluslararası Atina- Epidaurus Festivali (Yunanistan)
2013 İsmet Küntay En İyi Yönetmen Ödülü” - Nesrin Kazankaya
2013 İsmet Küntay En İyi Oyun Ödülü” - Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im
 

2012-2013  

AKDENİZ (Müzikal) 
Yazan ve Düzenleyen: Nesrin Kazankaya
 

2013-2014  

İKİ OYUN BİR ÜLKE: HESAP BENDEN - CUMHURİYET İSTASYONU Nesrin Kazankaya
 

2014-2015  

KISASA KISAS William Shakespeare

ANNEM, OĞLUM ve BEN    Nesrin Kazankaya