Nesrin Kazankaya

Sanat Yönetmeni, Oyuncu, Rejisör, Yazar, Çevirmen ve Tiyatro Eğitmeni 


Saturn V carrying Apollo 11

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devre mezunu.

Almanya’da Essen-Folkwanghochschule’de reji eğitimi aldı. Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu”nu kurdu. 1998-99 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu müdürlüğü yaptı. Devlet Tiyatroları dışında da oyunlar yönetti ve oynadı.

2001 yılında “Tiyatro Pera”yı kurdu ve sanat yönetmenliğini üstlendi. Açılış oyunu olarak, Ariel Dorfman’ın yazdığı “Ölüm ve Kız” oyununu sahneledi. Pera Tiyatro Okulu’ndan mezun oyuncular ile Volker Ludwig’in yazdığı “Aman Aman” adlı çocuk oyununu çevirip, uyarlayarak sahneledi. 2002 yılında Coline Serreau’nun “Bir Çöküşün Güldürüsü (Tavşan Tavşan)” adlı oyununu sahneledi. 2003 yılında ise kendi yazdığı “Seyir Defteri (Julia)” adlı oyunu sahneledi ve bu oyunda oynadı. 2004 yılında kendi yazdığı “Dobrinja’da Düğün (Bir Günün Trilogyası)” adlı oyunu sahneledi ve oynadı. Aynı yıl “Sihirli Kitap” adlı çocuk oyununu yazdı ve yönetti. 2005 yılında yazdığı "Şerefe Hatıralar (İstanbul 1955)” adlı oyunu sahneledi ve oyunda rol aldı. 2005 yılında William Shakespeare’in “Yanlışlıklar Komedisi” adlı oyununu çevirip sahneledi. 2006 yılında “Şimdi Söyle!” adlı çocuk oyununu yazdı. 2007-2008 tiyatro sezonunda kendi yazıp yönettiği “Profesör ve Hulahop” adlı oyunda oynadı. William Shakespeare’in “Venedik Taciri” adlı oyununu çevirdi, yönetti ve oyunda rol aldı. 2008-2009 sezonunda Bertolt Brecht'in oyun ve yazılarından uyarladığı “Rahat Yaşamaya Övgü! (Brecht Kabare)” adlı oyunu yönetti. 2009-2010 sezonunda kendi yazıp yönettiği "Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi" adlı oyunda oynadı. Anton Çehov’un “Vanya Dayı” adlı oyununu çevirdi, yönetti ve oyunda rol aldı, oyun 15.05.2010 tarihinde “17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali”nde prömiyer yaptı. 2011-2012 sezonunda “Kazaen (Beyoğlu’nda Çarpışmalar)” adlı oyunu yazdı, sahneledi ve oynadı. 2012-2013 sezonunda kendi yazıp yönettiği “Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im” adlı oyunda oynadı, oyun 20.05.2012 tarihinde “18. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali”nde prömiyer yaptı.

2013-2014 sezonunda “Akdeniz” müzikalini ve “İki Oyun Bir Ülke: Hesap Benden – Cumhuriyet İstasyonu” oyununu yazıp yönetti. “İki Oyun Bir Ülke”de oynadı.

2014-2015 sezonunda William Shakespeare’in “Kısas Kısas” adlı oyununu çevirdi, yönetti ve oyunda rol aldı. Aynı sezon kendi yazdığı “Annem, Oğlum ve Ben” oyununu yönetti ve oyunda rol aldı.

“Tiyatro Pera”nın sanat yönetmenliğini ve “Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Okulu”nun bölüm başkanlığını yapmakta. “Pera Tiyatro Lisesi”nin programını oluşturdu ve Türkiye’de ilk kez bir tiyatro lisesinin açılmasını sağladı. Her iki bölümde de eğitmenlik yapmakta.

Sahnelediği bazı oyunlar: Leonie Ossowski- “Tam Rolünde” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Herbert Meier- “Manesssalar’da” (İsviçre Pro Helvetia Vakfı-Türkiye ortak yapımı), Athol Fugard-“Ada” (Yeni Tiyatro), Nesrin Kazankaya- “Kaybolma Üzerine Bir Piyano ve Dört Oyuncu ile Fantezi” (İnisiyatif çalışma), Maksim Gorki-“Küçük Burjuvalar” (İstanbul Devlet Tiyatrosu), Molière-“Tartuffe” (Diyarbakır Devlet Tiyatrosu), William Shakespeare- “Kısasa Kısas” (İstanbul Devlet Tiyatrosu/ Tiyatro Pera), William Shakespeare –“Yanlışlıklar Komedisi (Tiyatro Pera/Antalya Devlet Tiyatrosu), George Tabori- “Annemin Cesareti” (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Oynadığı bazı oyunlar: Oktay Rıfat- “Çil Horoz” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Nezihe Araz- “Afife Jale” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Oktay Arayıcı- “Rumuz Goncagül (Antara Sanat Tiyatrosu), Luigi Pirandello- “Dağın Devleri” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Memet Baydur- “Cumhuriyet Kızı” (Ankara Devlet Tiyatrosu), Nesrin Kazankaya- “Kaybolma Üzerine Bir Piyano ve Dört Oyuncu ile Fantezi” (İnisiyatif çalışma), Marguerite Duras-“Ayrılık Müziği” (İstanbul Devlet Tiyatrosu).

Çevirdiği bazı oyunlar: Almanca ve İngilizceden oyunlar çevirdi.

Jürgen Gross- “Sevgili Yalan”, Eduardo de Filippo- “Komedi Sanatı”, Botto Strauss- “Yeniden Hoşçakal”, Frank Wedekind- “İlkbahar Uyanışı”, William Shakespeare- “Kısasa Kısas”, William Shakespeare- “Yanlışlıklar Komedisi”, William Shakespeare- “Venedik Taciri”, Anton Çehov “Vanya Dayı”, Ariel Dorfman “Ölüm ve Kız”.

 

Yayınlanan oyunları ve çevirileri:

1997 yılında çevirisini yaptığı Frank Wedekind’in “İlkbahar Uyanışı” oyunu yayınlandı.

2006 yılında Toplu Oyunları 1 (“Seyir Defteri (Julia)”, “Dobrinja’da Düğün”)” adlı kitabı yayınlandı.

2010 yılında Toplu Oyunları 2 (“Şerefe Hatıralar –İstanbul 1955”, “Profesör ve Hulahop”, “Quintet –Bir Dönüşün Beşlemesi”) ve Çocuk Oyunları (“Sihirli Kitap”, “Şimdi Söyle!”) yayınlandı.

2012 yılında çevirisini yaptığı Ariel Dorfman’ın “Ölüm ve Kız” yayınlandı.

2013 yılında Toplu Oyunları 3 (“Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im”, “Kazaen (Beyoğlu’nda Çarpışmalar)” yayınlandı.

2014 yılında Toplu Oyunları 4 (“Hesap Benden”, “Cumhuriyet İstasyonu”) yayınlandı.

2015 yılında çevirisini yaptığı William Shakespeare’in “Kısasa Kısas” oyunu yayınlandı.

 

Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu, Pera Güzel Sanatlar Kurumu ve Tiyatro Pera’da çalışmakta. Oyunculuk, yönetmenlik ve yazarlık dallarında pek çok ödülleri vardır.